Primáti na pokraji vyhynutí
Téměř čtvrtina druhů primátů je prý na pokraji vyhynutí
Vymření hrozí kupříkladu orangutanovi sumaterskému v Indonésii či gorile horské ve střední Africe, píše se v dokumentu zveřejněném dnes Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN), Mezinárodním svazem na ochranu přírody (CI) a Mezinárodní primatologickou společností.
Na seznamu 25 nejohroženějších druhů primátů má Madagaskar a Vietnam po čtyřech druzích, Brazílie a Indonésie po třech, Srí Lanka a Tanzanie po dvou; v Kolumbii, Číně, Kamerunu, Pobřeží slonoviny, Rovníkové Guineji, Ghaně, Keni, Nigérii, Rwandě, Ugandě a Kongu žije vždy jeden ohrožený druh primátů.
"Kdybyste vzali všechny jedince na seznamu a dali jim místo na fotbalovém stadionu, pravděpodobně by stadion nezaplnili," popsal nynější stav předseda CI Russell A. Mittermeier v telefonickém rozhovoru z Madagaskaru, kde v těchto dnech probíhá schůzka primatologů.
Zpráva, která byla vytvořena na základě výzkumu 50 odborníků ze 16 zemí, uvádí jako největší hrozby pro primáty odlesňování krajiny, jejich lov pro maso a ilegální obchodování se zvířaty, jejichž některé orgány jsou používány v tradiční medicíně. Z 625 druhů primátů jich je prý plná čtvrtina na pokraji vymření.
Ohrožena je mimo jiné polovina všech druhů lemurů. Několik druhů primátů bylo však podle Mittermeiera ze seznamu nejohroženějších druhů odstraněno díky úspěšným ekologickým programům v Brazílii a na Madagaskaru, kde si úřady uvědomily význam lemurů pro turistický průmysl.
Prvním mezi africkými primáty, které čeká vyhynutí, bude pravděpodobně některý z druhů gueréz, soudí Mittermeier. Jisté druhy gueréz totiž už nebyly pozorovány několik desítek let a možná již dokonce vymřely, vysvětluje.