Jdi na obsah Jdi na menu
 


UDÁLOSTI

Japonská loď se srazila s velrybou

Tokio - Téměř 50 lidí utrpělo zranění na palubě motorové přívozní lodi, která se včera u japonských břehů podle všeho srazila s velrybou. Na lodi bylo 109 cestujících a členů posádky, když u Kjúšú narazila do čehosi, co byla patrně velryba nebo jiný velký mořský tvor. Sedm lidí bylo zraněno velmi vážně.

Pákistán: dav ušlapal 29 žen a dětí

Islámábád - Nejméně 29 lidí přišlo o život a přes 70 dalších bylo včera zraněno během náboženského shromáždění v jihopákistánském městě Karáčí. Oběťmi jsou výhradně ženy a děti. Incident se odehrál v centru sunnitských muslimů poté, co jedna dívka vycházející z budovy upadla a zablokovala východ. V osudné chvíli areál opouštěly tisíce lidí.

Záplavy v Německu trhají rekordy

Berlín - Severní Německo zažívá druhou stoletou vodu během čtyř let. Hladina Labe včera dosáhla ve spolkové zemi MeklenburskoPřední Pomořansko 6,73 metru, což je nejvíc od doby, kdy se před 110 lety začalo s měřením.

Vdolnosaském Hitzackeru stagnovala voda na hodnotě 7,63 metru. To o třináct centimetrů přesahuje hladinu stoletých záplav z roku 2002. „Povodeň nabyla mimořádných rozměrů,“ prohlásila včera kancléřka Angela Merkelová při návštěvě v Hitzackeru. Doprovázel ji dolnosaský premiér ChristianWulff.

Město, jehož stará část je už od pátku pod vodou, očekává, že do pondělka stoupne hladina na kulminačních 7,65 metru. Městu vypomáhá na 4000 vojáků, požárníků a dalších pomocníků, kteří zajišťují hráze pytli s pískem.

Ve Šlesvicku-Holštýnsku na severu země dosáhla hladina Labe, jež tam má obvyklou hloubku pět metrů, výšky 9,10 metru. V Sasku-Anhaltsku se situace uklidňuje, stav nouze platí už jen v okrese Stendal.

Bývalý ministr životního prostředí Jürgen Trittin ze strany Zelených včera zdůraznil, že úřady po roce 2002 nevěnovaly dostatečnou pozornost tomu, aby novostavby v ohrožených oblastech splňovaly všechny parametry protipovodňové ochrany.

Za atentáty v Londýně není Al-Kajda

Londýn - Teroristické atentáty z loňského 7. července v Londýně, při kterých zahynulo 56 lidí, neměly nic společného s teroristickou sítí Al-Kajda. Podle zprávy vyšetřovací komise, z níž citoval list Observer, jsou útoky samostatným dílem čtyř pachatelů.

Ze zprávy sestavené pro ministerstvo vnitra vyplývá, že útok byl výsledkem „prostého a nenákladného“ spiknutí čtyř sebevražedných atentátníků britského původu, odhodlaných k mučednictví. Vyšetřovatelé k tomuto závěru dospěli i navzdory tomu, že dva z atentátníků byli pákistánského původu a před útokem Pákistán navštívili.

Atentátníci si návod na výrobu bomby našli na internetu a nebyli součástí žádné teroristické sítě. Nepotvrdilo se ani, že by měli kontakt s nějakým „mužem Al-Kajdy“, který by jim pomáhal útok naplánovat. Nepotvrdilo se ani podezření na existenci pátého útočníka, kterému se údajně podařilo uniknout. Toto podezření vzniklo z faktu, že policie v autech atentátníků našla ještě jeden, pátý batoh, ale nepoužitý.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář