Jdi na obsah Jdi na menu
 


Evropští demokraté ženou stát do Štrasburku

Jan Kasl ve středu zahájí demonstraci Evropských demokratů proti postupu ministerstva financí.
Jan Kasl ve středu zahájí demonstraci Evropských demokratů proti postupu ministerstva financí.

10. dubna 2006  11:05
SNK Evropští demokraté chystají žalobu na český stát k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Důvodem jsou peníze za mandáty z voleb do pražského zastupitelstva před třemi roky, které jim ministerstvo financí odmítlo vyplatit. Český stát tím podle Evropských demokratů likviduje opozici.

Jde o téměř 12 milionů korun, které ministerstvo financí odmítlo vyplatit Evropským demokratům za patnáct křesel v pražském zastupitelstvu. Podle pátečního rozhodnutí ministerstva financí Evropští demokraté na peníze nárok nemají.

"Strana nesplňuje podmínky pro vznik nároku na příspěvek na mandát," tvrdí ministerstvo financí. V zákoně o politických stranách se totiž mluví o stranách, hnutích a koalicích. Pojem sdružení, pod kterým Evropští demokraté a nezávislí kandidáti do zastupitelstva kandidovali, zákon nezná.

Volby do pražského zastupitelstva proběhly v listopadu 2002. Ministerstvo na rozhodnutí potřebovalo tři a půl roku. K rychlejšímu postupu jej přitom vyzval jak pražský městský soud, tak Ústavní soud, na které se Evropští demokraté obrátili.

Na začátku března ministr financí Bohuslav Sobotka navrhl vládě, aby se peníze Evropským demokratům vyplatily. Vláda ale zprávu neprojednala a odpovědnost za rozhodnutí přehodila zpět na ministerstvo financí. To ve správním řízení nakonec rozhodlo, že na peníze Evropští demokraté nárok nemají.

"Jde o jasnou snahu zlikvidovat konkurenta, o narušení rovné politické soutěže," tvrdí výkonný místopředseda SNK Evropských demokratů Jan Kasl. Strana proto podá proti vládě žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

Kasl zahájí ve středu demonstraci
V českém justičním systému se podle svých slov Evropští demokraté nemají na koho obrátit. Kromě pražského městského a Ústavního soudu ministerstvo vyzval k rychlému rozhodnutí i ombudsman Otakar Motejl.

Žalobu k evropskému soudu ve Štrasburku strana podá tuto středu, kdy také před budovou vlády zahájí časově neomezenou demonstraci. Ráno se před Strakovu akademii postaví Jan Kasl a zahájí hlídku na protest proti diskriminaci.

"Chceme upozornit média a domácí i zahraniční veřejnost na diskriminaci opoziční strany v naší zemi," vysvětluje bývalý pražský primátor Kasl. Před několika dny podle něj přitom premiér Jiří Paroubek navrhl dotaci běloruské opozici, zatímco české opozici paradoxně peníze vyplatit odmítá.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář